ETYKIETKI NA PRZYPRAWY

Wzięło mnie ostatnio na wiosenne porządki, ale nie takie mycie okien czy wyciąganie kotów zza szafy :) Wzięło mnie na porządkowanie zawartości szuflad w kuchni, zaczęłam od ogarnięcia szuflady z przyprawami. A ile ciekawych rzeczy znalazłam podczas tych porządków to moje….

Podczas przedostatniej wizyty w IKEI kupiłam dwa opakowania pojemniczków na przyprawy Rajtan, które dodatkowo były w jakiejś promocji z kartą Ikea Family :) Na początek przygarnęłam 8 sztuk + kilka, które już w domu były. Przyprawy przesypane, pięknie poukładane (choć okazało się, że mam ich nawet więcej niż myślałam ;p i pojemniczków zabrakło), no cud, miód, orzeszki.

Tylko pojawił się pewien problem! O ile ja nie mam większych trudności z rozróżnieniem przypraw po wyglądzie, czy zapachu – moja druga połówka już ma i to spory :) Także ze względów ułatwienia sobie życia ( “kochanie a które to do ziemniaków???”) oraz estetycznych ciągot, w kilka chwil zaprojektowałam etykietki na przyprawy według własnego widzimisię :)) Sporo tego typu darmowych etykiet można znaleźć za pomocą wujka google, ale można też w prosty sposób przygotować samemu, tak by pasowały do naszego wnętrza czy gustu…. Moje to proste kółeczka na wieczka, błękitne z białymi napisami i białym obramowaniem z przerywanej linii.

Tak przygotowane etykietki wydrukowałam na samoprzylepnym papierze w pierwszej napotkanej drukarni. Możecie wykorzystać zwykły papier samoprzylepny lub folię – ta będzie dodatkowo wodoodporna :) Koszt wydruku 3 kartek A4 zapełnionych etykietkami wyniósł mnie ok. 6 zł – wycięłam w domu sama… A później już tylko zabawa z naklejaniem i układaniem. A jak przygotować samodzielnie takie etykietki ? Nic prostszego:

1. W Paincie tworzymy białą kartkę wielkości A4 zostawiając tylko niewielkie marginesy i zapisujemy.

2. Otwieramy biały arkusz w PhotoScape i tworzymy za pomocą prostych figur geometrycznych np. koło o pożądanej wielkości

3. Dodajemy do niego obramowanie i zapisujemy całość – pamiętając aby nasz wzór umieścić w rogu. Następnie przy pomocy Painta kopiujemy nasz wzór i rozmieszczamy na kartce równomiernie.

4. Arkusz z powielonym kształtem ponownie otwieramy w PhotoScape i dodajemy na etykietki nazwy przypraw, które używamy w dowolnie wybranej przez nas czcionce

Zapisujemy i gotowe :) Z tak przygotowanym wzorem możemy udać się do drukarni. Poniżej na szybko przygotowane przykładowe etykietki przy użyciu tylko podstawowych figur i linii. Ogranicza Nas tylko wyobraźnia i kreatywność :)

Wiem, że wiele z Was zapewne też posiada ikeowe słoiczki, dlatego dla ułatwienia dodam, że idealna etykietka na pokrywkę powinna mieć średnicę 5,1 cm (zostaje tylko ok. 1 mm pokrywki niezaklejony – dzięki temu naklejka nie będzie szybko odstawać nieestetycznie na brzegach). Żeby o czymś nie zapomnieć (jak ja za pierwszym razem ;p) podaję moją listę przypraw:

ROZMARYN, SÓL MORSKA, KOPEREK, LIŚCIE LAUROWE, CURRY, PRZYPRAWA KORZENNA, PIEPRZ CZARNY, PIEPRZ ZIOŁOWY, PIEPRZ KOLOROWY, TRAWA CYTRYNOWA, CHILI, KURKUMA, IMBIR, CHILI CON CARNE, ZIELE ANGIELSKIE, MAJERANEK, PRZYPRAWA DO ZIEMNIAKÓW, OREGANO, ZIOŁA PROWANSALSKIE, BAZYLIA, PAPRYKA SŁODKA, PAPRYKA OSTRA, GAŁKA MUSZKATOŁOWA, CZUBRYCA ZIELONA, PRZYPRAWA MEKSYKAŃSKA, CYNAMON, TYMIANEK, LUBCZYK, PRZYPRAWA DO RYB, CUKIER WANILINOWY, SZAFRAN…

Share This: