Lustra, lusterka, pilniki

Niewątpliwie każdy z nas posiada w domu chociaż jedno lustro. Zdecydowana większość ludzi korzysta także z małych, podręcznych lusterek noszonych w torebkach czy plecakach. W lusterka wyposażony jest każdy samochód. Również szyby witryn sklepowych równie skutecznie jak lustrzane powierzchnie odbijają obraz. Biorąc pod uwagę powszechność tego szklanego akcesorium, należy wysnuć wniosek, iż lustro to najpopularniejszy gatunek skądinąd wszędobylskiego szkła.

lustro
Pierwsze weneckie, XVII-wieczne huty szkła zaczynały popularyzację tegoż materiału własnie od produkcji luster. Nie były to pierwotnie obecnie nazywane “weneckimi” lustra o specyficznych właściwościach. Ten typ szklanych powierzchni, prawidłowo zowiących się “lustrami fenickimi” charakteryzuje się bowiem bardzo specyficznymi własnościami.
Lustro fenickie skonstruowane jest w taki sposób, by część światła odbijać, równocześnie przepuszczając resztę. Produkcja tego typu zwierciadeł wymaga pokrycia szyby cieniutką warstwą metalu. Duże znaczenie dla wywołania pożądanego efektu ma także dobór pomieszczenia, w jakim montuje się takie lustro. Zazwyczaj umieszcza się je pomiędzy jasno oświetlonym a ciemnym pomieszczeniem. Dzięki takiej lokalizacji możliwym staje się obserwowanie zza szyby sceny rozgrywającej się w jasnym wnętrzu, nie będąc równocześnie zauważonym.
Efekt zbliżony charakterem do właściwości fenickiego lustra można także zaobserwować na zwykłej okiennej szybie. Wyglądając z ciemnego pokoju na zewnątrz doskonale przecież widzimy otoczenie, natomiast z zewnątrz widoczne jest jedynie własne odbicie.
Tradycyjnie, lustrem określa się każdą gładką i odbijającą światło powierzchnię, na której powstaje odwrócony obraz przedmiotów i scen, znajdujących się przed zwierciadłem. W starożytności lustra wykonywane były z polerowanych metali, takich jak brąz, srebro czy ołów. Obecnie jednak do produkcji luster stosuje się prawie wyłącznie szkło. Taflę przyszłego lustra pokrywa się od spodniej strony warstwą aluminium bądź srebra, co zapobiega dalszemu przenikaniu światła. W związku z tym na powierzchni lustra otrzymuje się efekt odbicia.
Równie istotnym jak lutro wyposażeniem kobiecej torebki, jest niewątpliwie szklany pilniczek do paznokci. Bardziej delikatny niż klasyczny, metalowy pilnik, nie powoduje rozdwajania się paznokci i nie niesie ze sobą ryzyka mechanicznego urazu płytki paznokciowej. Dlatego też tego typu akcesoria zyskują na popularności wśród modnych i zadbanych, nowoczesnych kobiet. Warto dodać, że szklana alternatywa dla papierowego lub metalowego pilniczka nie jest wcale kosztowna. Wybierając taki atrybut kobiecości poniesiemy jedynie wydatek rzędu 8-10 złotych.

Share This: